دانلود کتاب تحقیق نمونه سوالات دانشگاه و دبیرستان گزارش کارآموزی پروژه مقاله پاورپوینت پایان نامه
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

فروش انواع تحقیق مقاله پروژه گزارش کارآموزی پاورپوينت پایان نامه نمونه سوالات دانشگاه و دبیرستان .... با تشكر از خريدتان..... در صورتی که ایمیل ندارین از ایمیل cafenet.zanjan@gmail.com استفاده نمائید.با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

آشنايي با شرکت‌هاي چند ملیتی

آشنايي با شرکت‌هاي چند ملیتی

دانلود تحقيق

آشنايي با شرکت‌هاي چند ملیتی

(با گرايش علوم اقتصادي)

 

مقدمه

عوامل تاثیرگذار بر ساختار سازمان­های چندملیتی

دیدگاه‌های نظری در خصوص شرکت‌های چند ملیتی

نتیجه‌گیری

پيشنهادات

 

مقدمه

ظاهراً اولین کسی که شرکت چند ملیتی را تعریف کرد دیوید لیلنتال (David Lilienthal) بود که در سال ۱۹۶۰ یک تعریف ساده برای شرکتهای چند ملیتی ارائه کرد: “شرکتی که در یک کشور تشکیل شده اما  تحت مقررات کشورهای دیگر هم فعالیت می کند”. براساس این تعریف شرکت چند ملیتی مثل هر شرکت دیگری تحت قوانین یک کشور مشخص تاسیس شده و سپس به دلایلی در کشورهای دیگر هم به فعالیت اقتصادی می پردازد. اما حتی در همان زمان هم شرکتهایی وجود داشتند که شرکت چند ملیتی تلقی می شدند ولی در تعریف فوق قرار نمی گرفتند: شرکتی مانند رویال داچ شل که از ابتدا تحت قوانین دو کشور انگلستان و هلند تاسیس شده بود بدون شک یک شرکت چند ملیتی بود.

بنابراین تعریف های دیگری ارائه شد که بیشتر به قلمرو فعالیت شرکت توجه می کرد تا محل تشکیل آن.

 

 براساس یک تعریف هر شرکتی که به منظور کسب درآمد، کنترل و مدیریت اموالی را در بیش از یک کشور در اختیار داشته باشد یک شرکت چند ملیتی محسوب می شود. به این ترتیب محل تشکیل شرکت یا ملیت صاحبان شرکت موضوعیت ندارد. از طرف دیگر، صرف حضور اقتصادی یا داشتن اموال در کشورهای مختلف هم معیار چند ملیتی بودن نیست و مثلا اگر شرکتی از طریق مدیریت پرتفوی ( مثلاً خرید سهام شرکتها بدون اینکه الزاما منجر به دخالت در مدیریت شرکت شود) اموالی در کشورهای دیگر داشته باشد الزاما شرکت چند ملیتی محسوب نمی شود. اما زمانی که یک شرکت کنترل و مدیریت یک فعالیت اقتصادی در کشورهای دیگر را به عهده گیرد ( مثلا از طریق تشکیل جوینت ونچر با مشارکت سرمایه گذاران داخلی)، می توان آن را شرکت چند ملیتی دانست. پس در یک تعریف ساده “شرکت چند ملیتی شرکتی است که اقدام به سرمایه گذاری مستقیم خارجی (Foreign Direct Investment  یا به اختصار FDI) کند.”.

تاکید برعنصر قلمرو فعالیت (در مقابل محل تشکیل یا ملیت صاحبان شرکت) در ادبیات سازمان ملل  هم مشاهده می شود. زمانی که در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC) بحث تدوین مقررات برای شرکتهای چند ملیتی مطرح شد، نمایندگان برخی کشورها استدلال کردند که اصطلاح “شرکتهای چند ملیتی” باید در مورد شرکتهایی به کار رود که توسط اشخاصی با ملیتهای گوناگون تاسیس و اداره میشوند. بنابراین برای اشاره به شرکتهایی که در کشورهای مختلف فعالیت مستقیم می کنند طبیعتاً این شرکتها مورد نظر سازمان ملل بودند.) از  اصطلاح شرکتهای فرامرزی  Transnational Corporations یا به اختصار TNC استفاده  شد. امروزه نیز در سازمان ملل و موسسات وابسته برای اشاره به آنچه عموماً شرکتهای چند ملیتی نامیده می شود، معمولا از اصطلاح شرکتهای فرامرزی (TNC) استفاده می کنند.

 

نوع فايل: word قابل ويرايش

تعداد صفحات:۱۳

 

لطفاً براي مشاهده متن كامل تحقيق آشنايي با شرکت‌هاي چند ملیتی محصول را خريداري و دانلود نمائيد.

تشكر از خريدتان


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
123_606297_1870.zip42k

سياست‌هاي پولي و مالي

سياست‌هاي پولي و مالي  دانلود تحقيق سياست‌هاي پولي و مالي     فهرست چكيده مقدمه تاریخ سیاست پولی تعریف سیاست هاي پولی در چند کشور سیاست پولی بر دو نوع تقسیم می شود لزوم سیاستگذاري پولی اهداف سیاست پولي ابزارهای سیاست گذاری پولي ابزارهای سیاست گذاری پولي در ایران سیاست‌هاي پولی در چند کشور منتخب در حال توسعه علل کاهش کارایی سیاست پولی در کشورهاي در حال توسعه منابع و ماخذ   چ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان

اهميت قانون و رابطه‌ي آن با حقوق شهروندي

اهميت قانون و رابطه‌ي آن با حقوق شهروندي دانلود تحقيق اهميت قانون و رابطه‌ي آن با حقوق شهروندي   مقدمه قانون و اهمیّت آن قانون و حقوق شهروندي اول ـ حقوق برای همه دوم ـ حقوق برای ایرانیان نتیجه گیری   مقدمه قانون در اصل از کانون اخذ شده ، و در ابتدا برای ابزار و وسایلی که جهت تنظیم سطور و خطوط به کار رفته ، وضع شده بود اما بعداً توسعه مفهومی یافته و برای کلیه قواعد و قوانین مورد نیاز و ضرورت جامعه به کار رفته شد تا جایی ک ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان
پرفروش ترین محصولات